Oleg Shvets (eesti keel) Helle Hallik (eesti keel)
Semester
2022/2023 kevad
Õppeaine eesmärgid
Anda põhiteadmisi Boole'i loogikast, loogikafunktsioonidest ning arvuti riistvara funktsioneerimise alustest. Käsitleda põhiprintsiipe, mis on ühised kõigile arvutitele ja protsessoritele, sõltumata nende tootjast.
Õppeaine õpiväljundid
Üliõpilane teab Boole'i loogika põhimõisteid ja põhiseadusi, tunneb loogikafunktsioonide ja loogikaskeemide esitusviise ning minimeerimise algoritme, oskab kasutada funktsionaalseid loogikalülitusi (trigerid, registrid, koodrid ja dekoodrid). Üliõpilane on omandanud teadmised järgmistest teemadest: protsessori üldstruktuur ja käsu täitmine, mikroprogramm, juhtautomaat, operatsioonautomaat; RISC ja CISC protsessorid, konveier; staatiline ja dünaamiline mälu; optiline mälu, pinumälu; siinid ja andmevahetus. Üliõpilane oskab kasutada mälutestimist ja kontrolleri programmeerimist.
Õppeaine sisu lühikirjeldus
Boole'i loogika, loogikafunktsioonid, normaalkujud, minimeerimismeetodid. Boole'i funktsioonide realiseerimine arvuti riistvaras. Arvuti elemendid: trigerid, registrid, loendurid, summaatorid, dekoodrid, multipleksorid ja koodimuundurid. Mälud: staatilised, dünaamilised, püsi- ja muutmälud. Protsessori struktuur ja käskude täitmine. Käsuvormingud. Assembler ja masinkood. Proprogrammid. Operatsioonautomaat: aritmeetika-loogika seade ja registermälu. Juhtautomaat: Mealy ja Moore mudel, realisatsioon jäigal loogikal, püsimälul ja loogikamaatriksil. Andmevahetus protsessori ja väliskeskkonna vahel: katkestused, otsepöördus, adresseerimine ja prioriteedid. Mikroarvuti: mikroprotsessor, rööp- ja jadaliides, taimer, katkestuste kontroller, otsepöördusrežiimi kontroller ja andmevahetuse alused nende vahel.
Õppekirjandus
Lensen, H., Kruus M., Diskreetne matemaatika, TTÜ kirjastus, 2006;
Clements, A. The Principles of Computer Hardware. Oxford University Press, 2000, Tanenbaum, Andrew S. Structured Computer Organization, Prentice Hall, 2006